w

Wyniki Windows Phone rozczarowują. Co na to Microsoft?

Microsoft nie ma powodów do zadowolenia. Mobilny OS giganta z Redmond sprzedaje się znacznie gorzej niż pierwotnie szacowano. Zdaniem analityków jedyną szansą dla MS jest spopularyzowanie Windows Phone w urządzeniach z najdroższej półki. To w ogóle możliwe?

Udziały Windows Phone na rynku globalnym kurczą się

Sytuacja, w jakiej znalazł się Microsoft ze swoim Windows Phone jest o tyle trudna, że udziały jego flagowego OS’a nie tylko nie zwiększają się, ale kurczą z kwartału na kwartał. Z informacji podanych przez serwis DigiTimes wynika, że głównym powodem, dla którego WP osiąga tak fatalne wyniki jest zbyt mała obecność tego OS’a, a w zasadzie jego brak w urządzeniach z najwyższej półki.

Co przyniesie najbliższe półrocze?

W ocenie dziennikarzy DigiTimes trend spadkowy Windows Phone będzie utrzymywał się jeszcze przez przynajmniej 6 miesięcy, tj. do chwili, aż na rynku nie pojawi się flagowy przedstawiciel najdroższego segmentu urządzeń mobilnych bazujący na tym systemie operacyjnym.

Wydaje się, że WP skutecznie wypełnił segment smartfonów w kategorii niższej i średniej, ale nadal nie pokazał swoich możliwości w tandemie z przedstawicielami segmentu wyższego. W efekcie w III kw. 2014r. mobilny OS Microsoftu stracił 0,6 pkt. proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Publikacja DigiTimes wskazuje również, że urządzenia wykorzystujące WP mają gorszą specyfikację techniczną w porównaniu do rozwiązań konkurencyjnych, w których pojawia się m.in. Google Android.

Indyjscy i chińscy producenci odwracają się od Windows Phone

Microsoft spodziewał się, że we wzrośnie popularności Windows Phone pomogą mu producenci tańszych urządzeń mobilnych na rynkach: chińskim oraz indyjskim. Niestety do tej pory część projektów zostało przez nich wstrzymanych na etapie produkcyjnym ze względu na marginalne zainteresowanie konsumentów poprzednimi smartfonami korzystającymi z WP.