Drupal

WordPressowy page builder Elementor dla Drupala

Pinterest LinkedIn Tumblr

I gdzie ten koniec Drupala ja się pytam, który przy zapowiedzi Drupal 8 wieszczono? ;)))) Już dawno Drupal nie był tak „widoczny” dla osób z zewnątrz. Firmy, które dotychczas tworzyły rozwiązania dla WordPressa oraz serwisy, które dotychczas pisały wyłącznie o WordPressie zaczynają się interesować Drupalem.

Ostatnio pisałem, że społeczność pracuje nad wdrożeniem projektu Gutenberg dla WordPressa pod skrzydła niebieskiej kropelki. Dzięki temu użytkujący Drupala otrzymaliby do użytku podobne rozwiązanie do tworzenia zawartości jak niebawem otrzymają użytkownicy WordPressa.

A tu proszę, kolejne rozwiązanie dostępne dla użytkujących WordPressa możliwe do użytku przez użytkowników Drupala. W przeciwieństwie do powyższego Gutenberga jest to rozwiązanie już teraz gotowe do instalacji i testowania. Mowa o jednym z najpopularniejszych page builderów – Elementor.

Drupalowa kopia Elementora dostępna jest w formie modułu, który jest samodzielnym rozwiązaniem, brak potrzeby instalacji dodatkowych modułów lub wgrywania bibliotek. Za port tego page buildera do Drupala odpowiada firma Linnovate, zaś całość sponsorowana przez właściciela Elementor – Elementor LTD. Więc mamy tu oficjalny moduł do Drupala.

Zasada działania pozostaje bez zmian, jeżeli użytkowaliście ten page builder w WordPress, to w wersji dla Drupal nie odczujecie większej różnicy.

Podobnie jak w WordPress page builder uruchamiamy z poziomu strony tworzenia artykułu lub podstrony klikając przycisk „Edit with Elementor” pod polem na tytuł. Można ustawić dla których rodzai zawartości taki przycisk będzie dostępny.

I zaczynamy zabawę, której efektem będzie artykuł lub podstrona o niestandardowym układzie i wyglądzie. Po kliknięciu w przycisk wyświetla się frontendowa wersja artykułu lub podstrony, czyli to samo co po kliknięciu przycisku „Podgląd”, tyle, że wersja znacznie rozbudowana.

W głównej części mamy kontrolki budowy układu treści, z pomocą których dodajemy kolejne sekcje artykułu czy strony, dzielimy na kolumny, dodajemy widgety, treść etc. Po prawej mamy przybornik, w którym dostosowujemy i personalizujemy pod potrzeby tworzony układ treści modyfikując domyślne parametry wyglądu i ustawienia.

A gdy układ treści mamy gotowy, możemy zacząć dodawać widgety, czyli gotowe elementy do wykorzystania jak komunikaty, cenniki, slider zdjęć, galeria zdjęć w formie siatki, wstawki z serwisów społecznościowych, mapa, wypunktowana lista, treść w formie harmonijki czy zakładek, bloki z ikonami idealne do prezentacji ofert…. i wiele innych, biblioteka takich widgetów jest spora. A dodatkowo jeżeli zajdzie taka potrzeba możemy dodać standardowe bloki dostępne w Drupalu.

Opcjonalnie zamiast samodzielnie tworzyć wszystko od zera, możemy skorzystać z biblioteki gotowych szablonów, która podobnie jak biblioteka widgetów nie jest skromna.

Wybieramy szablon, który nam się podoba i przechodzimy do edycji nanosząc modyfikację tu i tam lub jedynie zmieniając przykładową treść na własną.

Po zakończeniu tworzenia klikamy przycisk „Publish” i wuala. Niestandardowy wpis czy rozbudowana strona przedstawiająca przykładowo usługi naszej firmy gotowa do prezentacji odwiedzającym.

Opcjonalnie zanim finalnie opublikujemy artykuł/stronę, możemy z poziomu strony formularza page buildera sprawdzić czy na tablecie lub smartfonie całość wyświetla się poprawnie.

Co fajne ta funkcja to nie tylko sam podgląd, a przełączenie trybu pracy page buildera. I tak na aktywnym podglądzie możemy nanosić zmiany widząc na żywo działanie naniesionych zmian.

Inna przydatna funkcja to możliwość utworzenia własnej biblioteki szablonów co pozwoli na częste tworzenie podobnych układów kilkoma kliknięciami.

Oczywiście funkcja zapisania jako szkic także dostępna.

Elementor

📣 Obserwuj nas na Facebooku!

1 komentarz

  1. Myślę, że jest to bardzo dobry sygnał. Byłoby fajnie aby Drupal został popularny wśród zwykłych użytkowników (bez posiadania wiedzy technicznej).

Dodaj komentarz