Niebawem z kolejnym głównym wydaniem WordPressa, jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie bo różnie już bywało, użytkownicy otrzymają zupełnie nowy edytor wizualny – Gutenberg. Tworzenie treści będzie wyglądać nieco jak na platformie Medium a nieco jak przy tworzeniu podstrony za pomocą wtyczki typu page builder, co stanowi sporą zmianę dla obecnego tworzenia wpisów w WordPress. Zamiast typowego okna edytora i przyklejonego paska narzędzi formatowania, pusta biała strona niczym dawny tryb „pisania bez rozpraszania” i przycisk dodawania kolejnych bloków stanowiących razem zawartość naszego wpisu.
W ekosystemie Drupala można to porównać do modułu Paragraphs, który oferuje podobny sposób tworzenia zawartości. A powiększająca się lista podmodułów rozszerzających funkcjonalność sprawia, że Paragraphs rośnie w siłę. Ale…
Gutenberg także w Drupalu
Ktoś wpadł na pomysł aby projekt Gutenberg pomalować na niebiesko i oddać do użytku użytkownikom Drupala. Wizualna i funkcjonalna kopia ale w środowisku Drupala. I tak oto do piaskownicy Drupala trafił moduł o nazwie roboczej Gutenberg Editor – https://www.drupal.org/sandbox/marcofernandes/2981601.
Na dzień dobry prócz typowych elementów mielibyśmy do użytku to co mają w standardzie użytkownicy WordPressa – funkcję dodania galerii zdjęć i funkcję oembed topowych serwisów społecznościowych, czyli szybkie dodanie wideo z YouTube czy postu z Facebooka bez potrzeby generowania kodu wstawki i wyłączaniu edytora wizualnego na rzecz edytora HTML aby taki wygenerowany kod wstawki dodać. Do tego opcja wstawienia bloku z listą ostatnich (może wybranych?) wpisów, przyciskiem czy możliwość dodania bloku z treścią podzieloną na kolumny.
Na obecną chwilę nie ma zbytnio co testować bo projekt znajduje się w rozwojowej fazie. Jeżeli chwilowy zapał autorów projektu nie minie i projekt doczeka się stabilnego wydania to może być ciekawa alternatywa dla obecnego formularza dodania zawartości. A jeżeli projekt by zyskał na dużej popularności to kto wie, może w dziesiątym wydaniu Drupala byłby obecny domyślnie? ;))
projekt na drupal.org wspiera https://www.drupal.org/frontkom – z tego co widać (ilość osób i projektów) mają potencjał
Oo! To bardzo fajnie, że Gutenberg można postawić na Drupala. 🙂