Niebawem z kolejnym głównym wydaniem WordPressa, jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie bo różnie już bywało, użytkownicy otrzymają zupełnie nowy edytor wizualny – Gutenberg. Tworzenie treści będzie wyglądać nieco jak na platformie Medium a nieco jak przy tworzeniu podstrony za pomocą wtyczki typu page builder, co stanowi sporą zmianę dla obecnego tworzenia wpisów w WordPress. Zamiast typowego okna edytora i przyklejonego paska narzędzi formatowania, pusta biała strona niczym dawny tryb „pisania bez rozpraszania” i przycisk dodawania kolejnych bloków stanowiących razem zawartość naszego wpisu.

W ekosystemie Drupala można to porównać do modułu Paragraphs, który oferuje podobny sposób tworzenia zawartości. A powiększająca się lista podmodułów rozszerzających funkcjonalność sprawia, że Paragraphs rośnie w siłę. Ale…

Gutenberg także w Drupalu

Ktoś wpadł na pomysł aby projekt Gutenberg pomalować na niebiesko i oddać do użytku użytkownikom Drupala. Wizualna i funkcjonalna kopia ale w środowisku Drupala. I tak oto do piaskownicy Drupala trafił moduł o nazwie roboczej Gutenberg Editorhttps://www.drupal.org/sandbox/marcofernandes/2981601.

Na dzień dobry prócz typowych elementów mielibyśmy do użytku to co mają w standardzie użytkownicy WordPressa – funkcję dodania galerii zdjęć i funkcję oembed topowych serwisów społecznościowych, czyli szybkie dodanie wideo z YouTube czy postu z Facebooka bez potrzeby generowania kodu wstawki i wyłączaniu edytora wizualnego na rzecz edytora HTML aby taki wygenerowany kod wstawki dodać. Do tego opcja wstawienia bloku z listą ostatnich (może wybranych?) wpisów, przyciskiem czy możliwość dodania bloku z treścią podzieloną na kolumny.

Na obecną chwilę nie ma zbytnio co testować bo projekt znajduje się w rozwojowej fazie. Jeżeli chwilowy zapał autorów projektu nie minie i projekt doczeka się stabilnego wydania to może być ciekawa alternatywa dla obecnego formularza dodania zawartości. A jeżeli projekt by zyskał na dużej popularności to kto wie, może w dziesiątym wydaniu Drupala byłby obecny domyślnie? ;))

📣 Obserwuj nas na Facebooku!

2 komentarze

Dodaj komentarz