WordPress

WordPress 4.0 Beta 1 gotowy do testu

Pinterest LinkedIn Tumblr

No i stało się. Można już pobrać pierwszą betę nowego głównego wydania WordPressa rozpoczynającego serię 4.x. Wedle harmonogramu stabilne wydanie WordPress 4.0 ukaże się pod koniec sierpnia 2014. A tymczasem można lokalnie testować pierwszą betę aby zobaczyć co nowego, pomóc w wyłapywaniu i zgłaszaniu błędów czy przetestować działanie użytkowanej skórki czy użytkowanych wtyczek.

Co nowego w WordPress 4.0?

  • Podgląd mediów – przykładowo wklejając w edytorze wizualnym lub w okienku modalnym biblioteki mediów (w zakładce Dodaj adres url) link do filmu na YouTube otrzymamy od razu jego podgląd. I tak będzie się dziać z wszystkimi mediami z obsługiwanej listy oembed. Także czy dodamy link do filmu na YouTube, albumu z Flickra, filmu z WordPress.tv czy link do utworu na Soundcloud to wklejony link zostanie podmieniony na odpowiednią wstawkę.
  • Biblioteka mediów otrzymała widok siatki, dzięki czemu wedle potrzeb lub upodobań, listę dodanych zdjęć możemy przeglądać w takiej samej formie jak dotychczas lub w formie siatki. Prócz nowego widoku, biblioteka mediów otrzymała lifting paska narzędzi oraz co bardzo cieszy, chcąc edytować wybrane zdjęcie nie będzie już odsyłania na osobną stronę, zamiast tego okno edycji wyświetli się w formie modalnego okienka.
  • Przeszukiwanie repozytorium wtyczek będzie znacznie przyjemniejsze. Koniec z wynikami wyszukania w formie listy, od wersji 4.0 wyniki wyszukania wyświetlą się w formie dwukolumnowej siatki, która wyświetli tylko reprezentujące wtyczki grafiki, nazwy, oceny i przyciski instalacji oraz ukryte przyciski (wyświetla się po najechaniu na blok siatki) do odpalenia modalnego okienka z resztą informacji o danej wtyczce.
  • Podczas tworzenia/edycji długich wpisów pasek narzędzi edytora nie będzie już nie widoczny, zamiast tego zostanie przyklejony do górnej widocznej części ekranu, czyli przewija się wraz z przewijaniem strony w dół – tak jak to wygląda obecnie w trybie pełnoekranowym (Pisanie bez rozpraszania).
  • Wybór wersji językowej na początku instalatora WordPressa, dzięki temu już na tym etapie na nasz serwer zostaną zassane odpowiednie pliki tłumaczenia. W efekcie po zakończeniu instalacji przywita nas kokpit w wybranej wersji językowej jak i sam proces instalacji będzie przebiegał w wybranym języku.
  • Do tego porcja bugfixów i usprawnień m.in. w funkcjach formatowania oraz usprawnienia w Customizerze (oknie personalizacji skórki) jak sprawniejszy podgląd widgetów czy oddanie do użytku api do dodania nowych sekcji dla autorów skórek.

Nie są to jakieś mega ficzery/zmiany w rozpoczynającej gałąź 4.x wydaniu. WordPress 4.0 łba nie urywa, od lekko nim potrząśnie. Część to takie pierdółki, inne jak widok siatki w bibliotece mediów czy przy przeszukiwaniu wtyczek z pewnością się przydadzą, podobnie jak usprawnienie wyboru wersji językowej. Ja bym się jednak bardziej ucieszył jakby się w końcu zabrali za priorytetowe sprawy jak strona tworzenia wpisów (ten koncept ala dodawanie treści w Drupal 8 i byłoby by pięknie) oraz UI formatów wpisów z dedykowanymi polami, które miało zawitać w WordPress 3.6.

📣 Obserwuj nas na Facebooku!

Dodaj komentarz