w

Własne aukcje to pikuś!

Jest wiele serwisów aukcyjnych, w tym nasz rodzimy gigant – Allegro, gdzie możemy wystawić nasze przedmioty na sprzedaż ale możemy też to zrobić bezpośrednio na naszej stronie postawionej na poczciwym WordPressie. Z wtyczką Ultimate Auction to bardzo proste.

Instalujemy ją jak każdą inną wtyczką, następnie wchodzimy na Ustawienia > Ultimate Auction, gdzie w pierwszej zakładce Settings nanosimy główne ustawienia jak waluta, strefa czasowa, adres e-mail do wysyłania powiadomień o nowych licytujących osobach, adres e-mail naszego konta w PayPal – obecnie tylko ten system płatności jest obsługiwany oraz pozostałe dane niezbędne do wykonania transferu, które otrzyma licytujący z najwyższą ofertą.

W kolejnej Add Auction tworzymy nasze aukcje.

WordPress Auction Plugin settings 02

Dodajemy tytuł, opis przedmiotu aukcji, wgrywamy zdjęcia (max 4 pliki) oraz w polu Thumbnail image z rozwijanej listy wybieramy zdjęcie (dokładnie nazwę pola z danym zdjęciem), które będzie zdjęciem głównym naszej aukcji (będzie pełnić taką samą rolę jak ikona wpisu). Kolejne pola to cena, satysfakcjonująca cena, o ile mają być podbijane kolejne oferty, data i godzina zakończenia aukcji, cena „kup teraz” oraz metoda płatności (jak wspomniałem wcześniej obecnie tylko PayPal jest obsługiwany)

WordPress Auction Plugin settings 03

Klikamy Zapisz zmiany i wuala, pierwsza aukcja na naszej stronie gotowa do licytowania.

Wtyczka nie generuje własnej strony z listą dodanych aukcji, musimy taką stworzyć sami. W tym celu wchodzimy na Strony > Dodaj stronę, wpisujemy tytuł np: Nasze aukcje, a w treści wklejamy shortcode  [wdm_auction_listing], który wyświetli listę dodanych aukcji. Zapisujemy i dodajemy taką stronę do menu czy w innym miejscu na naszej stronie dodajemy do niej odesłanie. Opcjonalnie dodajemy wpis i w nim dodajemy taką listę aukcji.

Lista, którą wyświetli wklejony shortcode wygląda tak:

WordPress Auction Plugin

Podobną listę ale nieco bardziej szczegółową mamy dostępną na stronie ustawień tej wtyczki – zakładka Manage Auctions.

WordPress Auction Plugin settings 01

Natomiast tak wygląda strona samej aukcji:

WordPress Auction Plugin page

Jak widać na powyższy screenie mamy tutaj ładnie wyświetlone wcześniej dodane zdjęcia, odliczanie do zakończenia aukcji, formularz licytowania, pozostałe dane jak tytuł, cena i opis, a w dole mamy zakładki z listą osób biorących udział w aukcji, z sekcją komentarzy (tutaj mamy standardowe komentarze wordpressa) oraz formularz wysłania prywatnej wiadomości.

WordPress Auction Plugin page 02

Wtyczka jeszcze pachnie nowością, w repozytorium WordPress.org zawitała równe 10 dni temu. W niektórych miejscach widać, że kolejne funkcjonalności są w produkcji – jak obsługa innych systemów płatności.

Strona wtyczki <http://wordpress.org/plugins/ultimate-auction/>