WebCorner

Spamowe źródła i wzrost współczynnika odrzuceń w Google Analytics? Jest na to rada!

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jeżeli korzystasz z usługi statystyk Google Analytics i cyklicznie przeglądasz zbierane dane, szczególnie w sekcji Ruch z witryn odsyłających to być może zauważyłeś źródła, które wedle Google Analytics linkują do Twojej strony ale po sprawdzeniu ich okazuje się, że tak nie jest. To najnowsza plaga, która z miesiąca na miesiąc rośnie w siłę i ponoć dotyczy jedynie usługi Google. Samo Google niby już działa w tym temacie ale jak na razie nie widać żadnych efektów.

 thrivenetmarketing.com
źródło: thrivenetmarketing.com

Ta plaga nazywa się Ghost Refferer Spam, wykorzystując luki w GA generuje w statystykach naszej witryny nieistniejące odesłania i co gorsza zaburza ważne dane jak współczynnik odrzuceń czy czasu spędzonego na stronie, choć fizycznie nikt naszej witryny nie odwiedza, ani żywy użytkownik ani żaden bot. Mimo, że wedle GA takie fałszywe źródło wygenerowało kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt sesji. Po co to? A po to aby pobudzić Twoją ciekawość i zachęcić do sprawdzenia danego źródła. „Czarno na białym” masz, że dane źródło generuje dużo wejść, tak? Więc z ciekawości sprawdzasz kto/gdzie podlinkował. W efekcie trafiasz na stronę przekierowującą do jakiegoś program partnerskiego albo spam stronę obklejoną reklamami albo na stronę, której ktoś w taki sposób buduje ruch.

Poradzić sobie z tym można przez utworzenie filtrów w panelu GA, wygląda to podobnie jak tworzenie filtru wykluczającego nasz adres IP, tyle, że dodajemy wykluczenie referrera. Bardzo fajnie co i jak wyjaśnił Maciej Lewiński na Google Plus. Co do samych adresów to listę takich martwych źródeł i co istotne aktualizowaną listę, znaleźć można w repozytorium PIWIKa na GitHub – https://github.com/piwik/referrer-spam-blacklist/blob/master/spammers.txt. Trochę tego już się zebrało, łącznie 110 adresów, więc nie będzie to robota na kilka minut.

Jeżeli Twoja strona jest napędzana przez WordPress to masz z górki. Na WordPress.org są trzy wtyczki, w tym jedna polskiej produkcji autorstwa Tomasza Tybulewicza, które załatwią sprawę:

Analytics Spam Blocker

Referrer Spam Blocker

Block Referral Spam

Jeżeli chodzi o Drupala to jest jeden moduł, jeszcze w piaskownicy:

Referral Spam Killer

📣 Obserwuj nas na Facebooku!

3 komentarze

Dodaj komentarz