Drupal

SEO Checklist – moduł z SEO sugestiami

Pinterest LinkedIn Tumblr

W jednym miejscu otrzymujemy zestaw sugestii seo i wydajnościowych odnośnie ustawień witryny i zainstalowanych modułów oraz zestaw polecanych modułów, które dodatkowo powinniśmy doinstalować aby witryna była lepiej widoczna dla wyszukiwarki Google i innych wyszukiwarek, podstrony szybciej się ładowały, do moderacji było mniej spamu, a zajawki udostępnień naszej strony w mediach społecznościowych nie zniechęcały do kliknięcia.

Wszystko to razem zebrane mamy w miarę czytelnej formie wyświetlone w obrębie jednej strony z podziałem na zakładki dzielące sugestie na kategorie i checkboxami do odhaczania tego co już zrobiliśmy. Do tego pasek postępu zwiększający się wraz z posuwaniem się etapu konfiguracji witryny do przodu, czyli odhaczaniem kolejnych checkboxów.

Zakładek dzielących sugestie jak i samych sugestii całkiem sporo, część sugestii jest bardzo zalecana, a część opcjonalna w zależności od typu witryny i potrzeb.

Dodatkowo przy nie wszystkich sugestiach ale przy większości mamy pomocne odnośniki odsyłające do strony konfiguracji danej funkcji lub strony pobrania danego modułu. Co ogranicza „latanie” po panelu zarządzania witryną aby wyświetlić konkretną stronę konfiguracji czy przeszukiwanie repozytorium Drupal.org lub wyszukiwarki Google aby pobrać dany moduł.

Są też adnotacje do książki „Drupal SEO” w formie numeru rozdziału i numeru strony. To książka autora modułu, która niczym instrukcja obsługi opisuje poszczególne sugestie w bardziej obszernej formie, przynajmniej w teorii.

Strona książki: drupal8seo.com

Nie „szarpnąłem się” na tą książkę więc nie napiszę Wam czy to dobrze wydane 46 lub 20 dolarów czy może to kolejna książka z ogólnikami, które znajdziecie w pierwszych wynikach wyszukiwarki.

Po wszystkim do kosza

Nie jest to moduł, którego późniejsza egzystencja na pokładzie naszej witryny jest potrzebna. Gdy już zapoznacie się z dostępnymi sugestiami, zainstalujecie dodatkowe proponowane moduły, naniesiecie sugerowane ustawienia a checklista zostanie odhaczona, moduł ten wyłączamy i usuwamy.

Nie instalujcie wszystkiego!!

Zanim ruszycie do pobierania i instalowania dodatkowych modułów… zachowajcie rozwagę i przemyślcie czy rzeczywiście dany moduł i funkcja, którą oferuje jest nam potrzebna. Aby nie instalować modułu, który choć sugerowany to przez nas będzie niewykorzystywany. Niektóre moduły wymagają założenia konta w zewnętrznej usłudze lub zainstalowania na serwerze dodatkowego skryptu.

Na stronach modułów jest napisane co dany moduł oferuje oraz na ogół dodatkowe zależności i dodatkowe kroki potrzebne przy instalacji jak konto w x usłudze lub zainstalowanie na serwerze x skryptu. Zanim pobierzecie moduł zapoznajcie się z dostępnymi tam informacjami.

Nie instalujcie modułu Mollom, moduł jest powiązany z usługą o takiej samej nazwie, która została w kwietniu tego roku zamknięta.

? SEO Checklist

📣 Obserwuj nas na Facebooku!