Drupal

Po Drupal Gardens, Mollom także idzie na emeryturę

Pinterest LinkedIn Tumblr

W ubiegłym roku zamknięto platformę Drupal Gardens będącą odpowiednikiem platformy WordPress.com, czyli bez wydania pieniędzy na hosting i domenę można uruchomić stronę opartą o Drupala. A w przyszłym roku po 8 latach działania zamknięta zostanie usługa Mollom będąca z kolei odpowiednikiem usługi Akismet, tu także podobny model działania. Mechanizm identyfikujący śmieciowe treści na podstawie zebranej bazy sygnatur, z możliwością podpięcia pod dowolny CMS i framework, nie tylko Drupal.

Wedle danych ze strony Mollom, z usługi korzysta przeszło 30 000 stron a w bazie usługi znajduje się przeszło 14 miliardów wyłapanych śmieciowych komentarzy. Strona modułu do Drupala informuje o przeszło 40 000 aktywnych instalacjach oraz przeszło 1000 aktywnych instalacji w przypadku wtyczki do WordPressa (nieoficjalna wtyczka, od 4 lat nie aktualizowana).

Co jest powodem zamknięcia?

Niestety podobnie jak w przypadku platformy Drupal Gardens tak i w przypadku usługi Mollom powód zamknięcia jest niejasny i nieco śmieszny. W treści informacji o zamknięciu można się dowiedzieć, że mechanizmy spamujące przez minione lata ewoluowały i dni działania Mollom dobiegły końca, nic po za tym. Może nie opłacalne jest dalsze rozwijanie, może zarabiają ale liczyli na większe zyski i większą ilość użytkowników, porównując do Akismet statystyki po 8 latach marne.

No cóż firma Acquia jeżeli chciał konkurować swoją usługą z usługą Akismet firmy Automattic to poległa na tym polu podobnie jak z usługą Drupal Gardens.

Kiedy zamknięcie?

Formalnie 1 maja zablokowano kupowanie subskrypcji, a z dniem 2 kwietnia 2018 roku usługa przestanie działać. W przypadku modułów/wtyczek integracyjnych oznacza to, że albo wszystkie komentarze będą przepuszczane albo blokowane do moderacji.

Co zamiast Mollom?

Jeżeli się nie mylę to nie ma alternatywy o podobnym działaniu. Jest moduł łączący z usługą Akismet ale od lat nie rozwijany. Jest moduł Antispam, który m.in. ma wpięcie pod usługę Akismet ale moduł dostępny jest obecnie dla wersji 6.x i 7.x.

Można skorzystać z modułu http:BL, który korzysta z bazy Project Honey Pot do identyfikacji śmieciowych komentarzy. Baza nie zawiera sygnatur treści tylko nicków, adresów e-mail i adresów IP przez co nie działa z taką skutecznością jak usługa z bazą sygnatur treści.

Kolejna alternatywa to moduł Honeypot dodający ukryte pole dla spam botów, moduł Antibot aktywujący różne mechanizmy identyfikacji spam botów lub moduł reCaptcha dodający mechanizm CAPTCHA Google – zarówno starą jak i nową wersję.

Opcjonalnie możemy porzucić natywny system komentarzy Drupala na rzecz usług jak Disqus czy Facebook Comments.

📣 Obserwuj nas na Facebooku!