w

Monstroid 2 – podrasowane bebechy, nowy zestaw wtyczek i ładniejszy frontend

Niecałe dwa lata po wydaniu wielofunkcyjnego motywu do WordPressa o nazwie Monstroid, ekipa z Template Monster postanowiła wydać jego drugą wersję nieco zmienioną od strony frontendu i backendu, z nowym zestawem gotowych profili instalacyjnych i z nowym zestawem wtyczek.

W efekcie tych zmian, Monstroid 2 wygląda wizualnie lepiej, od strony ustawień i tworzenia treści jest mniej „przytłaczający”, a dzięki wsparciu dla nowych wtyczek umożliwia szybkie wdrożenie kolejnych typów stron.

Nowy instalator

Podobnie jak przy poprzedniej wersji, do użytku mamy Monstroid Wizard (obecna nazwa to TM Wizard), czyli wtyczkę, która wgra na serwer wszystkie potrzebne i opcjonalne wtyczki, naniesie podstawowe ustawienia motywu i wgranych wtyczek oraz doda przykładową zawartość. Choć poprzednia wersja instalatora działała w porządku to nie obyło się bez zmian.

Zanim odpalimy instalator mamy informację, czy aktywna wersja PHP oraz ustawiony limit pamięci i czasu działania skryptu spełnia minimalne wymagania. A lista profili instalacyjnych jest bardziej przejrzysta, każdy z profili instalacyjnych prócz zrzutu ekranu zawiera teraz listę wtyczek, które zostaną zainstalowane oraz link do dema.

Ustawienia motywu i wtyczek Cherry/Template Monster po nowemu

Monstroid 2 to koniec z porozrzucanymi po całym kokpicie ustawieniami motywu i wtyczek od Template Monster oraz wtyczek z pakietu Cherry Framework.

Wszelkie ustawienia motywu przeniesiono do funkcji Personalizacja WordPressa, co jest o tyle pożyteczne, że mamy podgląd zmian zanim finalnie zapiszemy naniesione ustawienia. Co ucieszy, możliwości personalizacji w nowej wersji znacznie poszerzono.

 

W przypadku ustawień wtyczek Template Monster / Cherry zrezygnowano ze zbiorczego centrum ustawień na rzecz oddzielnych dedykowanych stron ustawień o ujednoliconym wyglądzie.

Wsparcie dla nowych wtyczek

W drugiej wersji Monstroida dodano wsparcie dla…

  • społecznościowej wtyczki BuddyPress

  • wtyczki forum bbPress

  • wtyczki kalendarza The Event Calendar

  • wtyczki rezerwacji Booked Appointments

Nowe wtyczki

Większość to autorskie wtyczki Template Monster oraz wtyczki utworzone w ramach projektu MotoPress. I tak z nowości mamy kilka wtyczek do WooCommerce oferujące porównywanie produktów, listę życzeń, ajaxowe filtrowanie, zestaw widgetów wyświetlających produkty i przyciski udostępniania. Wtyczka rozszerzająca standardowy wygląd menu strony do postaci mega menu. Wtyczka umożliwiająca utworzenie linii czasu.

Wtyczka umożliwiająca utworzenie menu z jedzeniem czy z napojami.

I na koniec wtyczka oferująca to co obecnie modne – funkcję page buildera.

W kolejnych wpisach poświęconych temu motywowi dokładniej opisze poszczególne wtyczki.

Ładniejszy frontend

Kwestia gustu ale wedle mojej opinii Monstroid 2 ma ładniejszy i spójniejszy wygląd. Miejscami jest też bardziej dopracowany.

Prostszy UI

Monstroid z numerem 1 potrafił przytłoczyć ilością metaboxów i obecnych w nich pól i przycisków na stronie tworzenia nowej zawartości. W Monstroid 2 już tak nie jest. Mamy zbiorczy metabox z pogrupowanymi opcjami w formie zakładek.

Zmiany interfejsu dosięgły też inną funkcję Monstroida, z którą będziemy mieć częsty kontakt podczas tworzenia nowych zawartości – funkcję dodawania shortcodes.

Więcej elementów do użytku

Do użytku mamy też więcej elementów jak przykładowo tymczasowa strona z odliczaniem.

Podsumowanie

Monstroid jak każdy większy produkt, wraz z kolejnymi wydaniami staje się lepszy i bardziej funkcjonalny. Drugie wydanie tego motywu wprowadza jeszcze większy wachlarz tematyczny wdrażania nowych witryn, spójniejszy wygląd, bardziej dopracowane zarządzanie i szereg innych usprawnień, których nie widać z zewnątrz.

Widać też, że Template Monster wiąże z Monstroidem większe plany a pracujący nad motywem team nie traci czasu.

Na koniec warto dodać, że Monstroid 2 jest dystrybuowany na licencji GPL co oznacza, że może ten motyw edytować wedle potrzeb i wykorzystywać nie limitowanej ilości stron.

===

Strona sprzedażowa – https://www.templatemonster.com/pl/motywy-wordpress/monstroid2.html

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0

Dostęp do zdjęć na Unsplash z poziomu kokpitu

30% zniżki w Template Monster