w

Kustrix Lite – darmowy motyw GPL od TemplateMonster

W jednym z poprzednich wpisów na naszej stronie pisaliśmy, że od marca 2016 roku jeden ze światowych liderów z tworzenia gotowych motywów i dodatków dla WordPress realizował swoje pierwsze funkcjonalne motywy rozpowszechniane na licencji GPL. Wtedy podaliśmy kluczowe cechy i przewagi nowych produktów, które wyróżniają ich od innych templatek producenta. Wśród wspomnianych we wpisie produktów był motyw Kustrix – kreatywne rozwiązanie przeznaczone do tworzenia blogów poświęconych modzie. Dziś właśnie będziemy mówić o jego „młodszym bracie”, który pojawił się w sierpniu. Chodzi o Kustrix Litepierwszy darmowy motyw GPL od TemplateMonster.

Motyw Kustrix Lite ma taki sam projekt jak i jego „starszy brat” – Kustrix, a różnica między nimi leży w funkcjonalności ostatniego. W darmowej wersji motywu została wyłączona część opcji, przez co zorientowany przede wszystkich na realizację prostszych stron www. W razie potrzeby użytkownicy mogą aktywować wszystkie opcje dostępne w wersji Premium. Wystarczy wykupić licencję na motyw Kustrix. A teraz zrobimy krótki przegląd możliwości templatki Kustrix Lite.

Jak pisaliśmy powyżej motyw Kustrix Lite jest przeznaczony do tworzenia stron, które są poświęcone modzie i urodzie. Ma czysty i przyjazny dla użytkowników layout, w którym główny nacisk został zrobiony na jasne kolory. Przy tym motyw nie jest obciążony nadmierną ilością elementów graficznych oraz efektami animacyjnymi.

Jeśli mówić o stronie głównej, to dwukolumnowy układ umożliwia wyświetlanie publikacji z blogu wraz z dodatkowymi elementami nawigacyjnymi. Pełnoekranowy suwak w nagłówku motywu służy do powitania użytkowników i zachęcania ich do zapoznania się z treścią.

Do innych przewag projektu motywu Kustrix Lite można odnieść rozwijane menu pozwalające szybko dostać się do potrzebnego rozdziału strony. Oprócz tego na panelu bocznym umieszczone są różne widgety, ułatwiające nawigację stroną.

No to jest tyle o projekcie motywu. A więc przejdziemy teraz do przeglądu jego funkcjonalności.

Jak pisaliśmy powyżej w motywowi Kustrix Lite część opcji została wyłączona. Jednak kluczowe możliwości zostały bez zmian, co pozwala używać templatkę do tworzenia nowoczesnych stron internetowych. Do przewag motywu można zaliczyć:

 • Rozbudowane opcje personalizacji (WordPress Live Customizer)
  W motywach GPL do standardowych opcji personalizacji zostały dodane nowe możliwości. Dzięki temu użytkownik może dostosować wygląd strony do własnych potrzeb. Dla realizacji tego celu dostępne są opcje pozwalające zarządzać schematem kolorów, menu, paskami bocznymi, widgetami, nagłówkiem, stopką, sekcją bloga i ogólnymi ustawieniami witryny. Wszystkie wprowadzone zmiany można obejrzeć w czasie rzeczywistym, bez konieczności przeładowywania strony.
  1
 • Pełnoekranowy suwak
  W darmowej wersji motywu dostępny jest widget Smart Slider pozwalający dodawać pełnoekranowy suwak na stronę główną. Domyślnie suwak jest dodawany do obszaru nagłówka strony domowej motywu, ale jego miejsce wyświetlania można dostosować według własnych potrzeb. W dodatku można uzupełnić go o kategorie, tagi, treści tekstowe, CTA-przyciski itd.
  2
 • Zaawansowane typy wpisów
  Podany motyw obsługuje popularne typy wpisów, dzięki czemu użytkownicy mogą dodawać różną zawartość na stronę www. To mogą być zdjęcia, galeria z foto, linki, wideo wpisy, cytaty, wpisy boczne, statusy i audio wpisy.
  3
 • Wsparcie fontów Google
  Motyw Kustrix wspiera web fonty Google, co rozszerza możliwości dopasowania typografii do własnych potrzeb. Dzięki temu w opcjach personalizacji templatki dostępne są następujące opcji: rodzina fontu, styl, waga i rozmiar. Wprowadzone zmiany wyświetlają się w trybie online.
  4
 • Zaprojektowane układy strony
  Dla użytkowników motywu dostępne są 3 zaprojektowane układy strony: z prawym paskiem bocznym, z lewym paskiem bocznym i bez pasków bocznych. Dzięki nim można szybko zmienić wygląd strony www.
  5
  Ponadto, można zarządzać sekcją blogu za pomocą zestawu ustawień. To są opcje pozwalające włączyć lub wyłączyć wyświetlenie informacji o autorze wpisu, dacie publikacji, kategoriach i tagach oraz obecności komentarzy.
 • Opcje mediów społecznościowych
  Pod każdym wpisem na stronie znajdują się przyciski pozwalające podzielić się artykułem w jednej z popularnych sieci społecznościowych. Ich obecność jest zabezpieczona dzięki wbudowanym rozszerzeniom.
  6
 • Elastyczne obszary widgetów
  Motyw Kustix Lite posiada zestaw różnych widgetów. To są chmura tagów, kalendarz, archiwum, sekcja „Ostatnie komentarze”, Facebook Like Box, Instagram Board, Twitter Feed i inne. Oprócz tego w motywie dostępne są standardowe i nietypowe obszary dla widgetów, co pozwala dodawać dostępne widgety w różne części strony www.
  7

Do opisanych powyżej przewag motywu Kustix Lite można dodać jeszcze kilka dodatkowych cech:

 • Kompatybilność z ostatnimi wersjami WordPress.
 • Responsywność i kompatybilność z popularnymi przeglądarkami internetowymi.
 • Wspieranie technologii Retina.
 • Optymalizacja pod kątem SEO.
 • Obsługa WMPL.
 • Obecność odtwarzacza audio i wideo.
 • Obecność formy kontaktowej i formy zapisywania na newsletter.
 • Obecność gotowych projektów dla stron „Zespół”, „Portfolio”, „Usługi” oraz „Referencje”.

Podsumowanie
Jak widać z powyższego opisu, motyw Kustix Lite zawiera w środku zestaw bazowych opcji, co robi go cudownym rozwiązaniem do tworzenia nowoczesnych blogów oraz prostych stron biznesowych. Przy potrzebie można aktywować wszystkie funkcje, dostępne w wersji Premium motywu Kustrix. Dlatego warto wykupić licencję na templatkę i wraz z nią dostać regularną aktualizację i wsparcie techniczne.

Motyw Kustrix został jednym z pierwszych motywów GPL od TemplateMonster, a więc cały czas jest poprawiany i ulepszany. Podobnie jest z templatką Kustix Lite. Wraz z wdrożeniem poprawek do kodu „starszego brata” ruszają prace nad ulepszeniem darmowego motywu. Dlatego w przypadku zgłoszenia jakichkolwiek błędów oraz w przypadku uwag prosimy zostawiać komentarze pod tym wpisem oraz pisać na Fb do Janusza Kamińskiego – specjalista działu marketingu TemplateMonster Polska.