w

Kolekcja wtyczek do instalacji pod ręką

Jeżeli wdrażasz strony w oparciu o WordPress to na 99% masz gdzieś utworzoną listę często używanych wtyczek, którymi żonglujesz w zależności od potrzeb (np: lista ulubionych na WordPress.org). Można to sobie nieco bardziej usprawnić i tu pomocną dłoń wyciąga w Twoją stronę usługa o nazwie WPCore. Umożliwia utworzenie kolekcji wtyczek (z/i spoza WordPress.org), które następnie za sprawą dedykowanej wtyczki zainstalujemy hurtem na dowolnej stronie.

Jak to wygląda?

Na stronie usługi zakładamy konto, które daje nam dostęp do panelu tworzenia i zarządzania kolekcjami wtyczek…

wpcore kokpit 01

…jak i dostęp do kolekcji wtyczek innych użytkowników…

wpcore kokpit 06

// Te zamazane fragmenty to unikatowe numery kolekcji.

…oraz dostęp do wewnętrznego katalogu wtyczek – taka uproszczona kopia oficjalnego repozytorium wtyczek.

Maksymalnie możemy utworzyć 100 kolekcji, kolekcje mogą być publiczne (inni użytkownicy mogą je przeglądać, kopiować, dodawać do ulubionych czy podpinać na swoich/klienckich stronach) jak i prywatne (tylko my je widzimy i z nich korzystamy).

Każda z kolekcji może zawierać 100 wtyczek. Wtyczki do poszczególnych kolekcji dodaje się bardzo prosto. Wchodzimy do danej kolekcji i korzystamy z dostępnego tam pola z autouzupełnianiem, w którym albo wpisujemy nazwę danej wtyczki i wybieramy z listy wyników wtyczkę o którą chodziło albo (hardcorowo) jej wewnętrzną nazwę (ostatni człon adresu url na wordpress.org).

wpcore kokpit 02

Niestety jak testowałem, autouzupełnianie działało fatalnie – problemy z kilku frazowym tytułem (zwracane wyniki tylko na pierwszą frazę), nie odświeżanie się listy wtyczek na to co wpisujemy lub kompletny zwis (brak reakcji + niezamykająca się lista).

Wyniki "lekko" nie trafione ;)
Wyniki „lekko” nie trafione 😉

Wtyczki do kolekcji możemy też dodawać z wewnętrznego katalogu wtyczek czy z kolekcji wtyczek innych użytkowników. Wystarczy kliknąć stosowny przycisk i wybrać w wyświetlonym okienku jedną z naszych kolekcji.

wpcore kokpit 03

To co napisałem wyżej dotyczy wtyczek dostępnych w oficjalnym repozytorium wtyczek do WordPress. Jest opcja dodania do kolekcji także wtyczek z poza WordPress.org ale nie miałem możliwości sprawdzenia, bo wymaga to już płatnego konta.

Jak się instaluje wtyczki z kolekcji?

  • instalujemy wtyczkę WPCore Plugin Manager (udostępniona na WordPress.org oraz na Github)
  • wchodzimy na stronę ustawień wtyczki, gdzie mamy do użytku prosty formularz
  • w pustym polu wpisujemy numer kolekcji – znajdziemy go na liście kolekcji oraz na stronie klikniętej kolekcji w panelu WPCore
  • zapisujemy ustawienia i informacje o wybranej kolekcji zostają zassane (można podpiąć kilka kolekcji za jednym razem)

wpcore site ollection page

  • klikamy przycisk Install Plugins
  • wyświetla się strona ze zbiorczą listą wszystkich wtyczek z dodanych kolekcji

wpcore bulk install plugins

  • zaznaczamy na liście wszystkie wtyczki lub opcjonalnie tylko wybrane
  • z rozwijanego pola masowych działań wybieramy instalację
  • ostatni krok to aktywacja wgranych wtyczek

Cena usługi

W darmowym planie możemy utworzyć tylko 2 kolekcje, a każda z kolekcji może pomieścić tylko 18 wtyczek. Dopiero płatny plan, który kosztuje 50 dolarów (~192 zł) płacąc rocznie lub 84 dolary (~321 zł) płacąc miesięcznie, umożliwia utworzenie 100 kolekcji i dodanie do każdej kolekcji 100 wtyczek. Dodatkowo jako płatny użytkownik możemy dodawać do kolekcji wtyczki spoza WordPress.org oraz aktywować mailowe powiadomienia o aktualizacjach wtyczek z kolekcji. Płatny plan można na obecną chwilę opłacić tylko via Stripe.

Jeżeli dopisze szczęście to część ceny płatnego planu może się zwrócić z programu partnerskiego WPCore. Który obecnie działa a jego zasady znajdziemy pod adresem https://wpcore.com/affiliates.

WPCore

Wtyczka WPCore Plugin Manager (WordPress.org)

Wtyczka WPCore Plugin Manager (GitHub)