w

Journal – rozbudowany i darmowy motyw

Na półce sklepu ThemeFuse zagościł nowy motyw – Journal i jest to darmowy motyw. Przy jego użyciu można postawić blog, serwis newsowy, typową firmówkę, portfolio, landing page czy stronę eventową, a to zasługa 2 dodatkowych typów wpisów, wizualnego buildera z niemałym zestawem elementów do wykorzystania, shortcodes i innym dodatkom.

Sam w sobie Journal jest prostym motywem z responsywnym i ładnym layotem, którego wygląd można dostosować pod siebie poprzez funkcję personalizacji WordPressa (Wygląd > Personalizacja), to tam i tylko tam znajdziemy wszystkie ustawienia motywu.

journal themefuse wordpress theme

Natomiast dodatkowe funkcje są dostarczone poprzez wtyczkę o nazwie Unyson, o której instalację zostaniemy poproszeni zaraz po aktywowaniu motywu. Poszczególne funkcje są dostępne w formie oddzielnych modułów, podobnie jak np: we wtyczce Jetpack aktuwujemy tylko, te które potrzebujemy – nie dotyczy shortcodes. Poniżej co wnosi ta wtyczka.

Dodatkowy typ wpisów – portfolio

Spis w formie siatki i z filtrowaniem per podkategorie, strony projektów to treść i (również w formie siatki) galeria obrazków pod zawartością z podpiętym skryptem typu lightbox. Formularz dodania to z kolei tytuł, zawartość, metabox na obrazek wyróżniający i metabox na obrazki do galerii. Prosto, ale przy zawartości możemy skorzystać i z dostępnych shortcodes i wizualnego buildera, a w wówczas możemy wyrzeźbić niezły wizualnie opis projektu.

Dodatkowy typ wpisów – eventy

Podobnie jak wyżej prostota i również przy zawartości możemy skorzystać z shortcodes i wizualnego buildera. Strona eventu prezentuje się jak poniżej. Formularz dodania eventu to tytuł, zawartość, data i godzina rozpoczęcia oraz zakończenia, kategoria, lokalizacja (albo wklepujemy ręcznie adres albo korzystamy z pola z autouzupełnianiem – korzysta z bazy Google). Można też podlinkować do eventu wybranych użytkowników naszej witryny jako prelegentów eventu (tutaj także pole z autouzupełnianiem).

journal themefuse wordpress theme event

Instalacja skryptu statystyk Google Analytics

Podajemy identyfikator śledzenia, zatwierdzamy i gotowe.

Backup

Pełny backup serwisu lub tylko treści i ząłączników – domyślnie backup jest tworzony na żądanie ale można ustawić jego automatyczne cykliczne tworzenie.

journal themefuse wordpress theme backup

Okruszki

Aktywujemy i okruszkowa nawigacja (np: Strona główna > Kategoria > Tytuł wpisu) ląduje nad główną zawartością.

Opinie

System opinii pod wpisami z wykorzystaniem natywnych komentarzy WordPressa – formularz komentarzy jest wzbogacony o wystawienie oceny w formie gwiazdek (domyślnie 5 ale można ustawić mniejszą/większą ich liczbę).

journal themefuse wordpress theme ratings

Zarządzanie sidebarami

Dla wybranych typów lub wybranych stron możemy wyłączyć/włączyć wyświetlanie sidebara z widgetami lub zmienić jego położenie.

journal themefuse wordpress theme sidebars settings

Wizualny builder

Małe cacuszko, za pomocą którego metodą przeciągnij i upuść możemy utworzyć stronę główną wedle potrzeb lub rozbudować zawartość wpisu czy eventu. Współpracuje zarówno ze standardowymi jak i niestandardowymi typami wpisów.

Shortcodes

Myślę, że dostępne shortcodes zaspokoją potrzeby i można obejść się bez dodatkowej wtyczki. Do dyspozycji mamy najczęściej wykorzystywane na stronach shortcodes.

journal themefuse wordpress theme shortcodes

Mamy nawet shortcode do formularzy, w którym nie zapomniano o zabezpieczeniu CAPTCHA.

journal themefuse wordpress theme shortcodes contact form

SEO

Generuje sitemapę z wybranymi przez nas typami wpisów i stronami archiwum kategorii oraz powiadamia roboty wyszukiwarki Google i Bing, że nowa zawartość do zaindeksowania. Dodaje też meta tagi ale to akurat to nieporozumienie lekkie – tylko tytuł, opis i słowa kluczowe (które już straciły na znaczeniu) oraz meta tagi wyświetlają się tylko gdy zostaną uzupełnione – na stronie dodania wpisu/strony mamy na dole metabox na tytuł, opis i słowa kluczowe.

Slider

Poprzez wizualny builder czy do treści wpisu poprzez shortcode możemy dodać slajder, ale nic więcej wam o ni nie napiszę, bo w obecnej wersji wtyczki formularz tworzenia slajdera nie działa poprawnie – dokładnie walidacja pól.


I to tyle. Poniżej strona pobrania oraz strona z demem motywu. Aby pobrać motyw wpierw trzeba udostępnić o nim info na Facebooku lub Twitterze – taka bramka płatności w formie udostępnienia 😀

Strona motywu: http://themefuse.com/wp-themes-shop/journal/

Demo: http://demo.themefuse.com/journal/