w

Jak w WordPressie wyłączyć witrynę? I jak zmodyfikować wygląd strony z komunikatem?

Przy aktualizacji wtyczek, skórek czy samego rdzenia z poziomu kokpitu czy zdalnie via x usługa albo komendą wp core update z wiersza poleceń (WP-CLI), WordPress sam od siebie wyłącza stronę, czyli aktywuje się tryb przerwy technicznej. W tym czasie, gdy ktoś będzie chciał wejść na stronę zobaczy czystą stronę z komunikatem, że witryna została czasowo wyłączona.

Taka strona nie jest zbyt ładna i z pewnością będziemy chcieli ją poprawić wizualnie, a może i wstawić własny kawałek treści czy skrypt statystyk. W tym celu tworzymy plik maintenance.php i dodajemy do niego najzwyklejszy kod html naszej strony, jedynie co to na początku i na końcu dodajemy dodatkowo kawałek kodu PHP. Poniżej przykładowa zawartość dla tego pliku.

Jak już naniesiemy własne zmiany to wrzucamy ten plik maintenance.php do folderu wp-content. WordPress ma zaszytą funkcję, która sprawdza czy w tej lokalizacji znajduje się taki plik, jeżeli tak to bierze go pod uwagę, a jeżeli nie to leci domyślny wygląd i komunikat. Także od tego momentu jeżeli będziemy coś aktualizować to wyświetli się zawartość utworzonego przez nas pliku maintenance.php.

Niekiedy może zajść potrzeba odpalenia trybu przerwy technicznej aby nadpisać bazę z kopii zapasowej (tworzycie, prawda? ;), jakaś wtyczka spłatała figla czy powstała inna usterka, która wymaga naprawy a nie chcemy aby w tym czasie na stronie działy się cuda i były widoczne komunikaty debugowania (wp-config.php → define('WP_DEBUG', true);). Oczywiście powodem takiego trybu przerwy może też być coś prostszego – zmieniamy skórkę i chcemy ją poustawiać, powsadzać widgety do sidebarów i przede wszystkim sprawdzić czy wszystko jest ok zanim zaprezentujemy nowe fatałaszki swoim odwiedzającym.

Tryb przerwy technicznej można aktywować poprzez zainstalowanie wtyczki jak przykładowo WP Maintenance Mode. Wtyczka ta nie tylko umożliwia wyłączenie czasowo witryny ale i oferuje przygotowanie własnej strony z komunikatem o przerwie technicznej jaka ukaże się odwiedzającym. Dodajemy treść jaka ma się ukazać, wybieramy jeden z gotowych szablonów i wuala. Poniżej przykład.

 

Ale jak unikasz instalacji niepotrzebnych wtyczek albo takich co się użyje raz na ruski rok to można to rozwiązać inaczej. Przeważnie i tak będziemy wchodzić na serwer, aby usunąć jakąś usterkę czy aby wgrać nową skórkę (oczywiście to akurat można zrobić z poziomu kokpitu), więc możemy dodać do pliku functions.php aktywnej skórki poniższy kawałek kodu:

I gdy chcemy włączyć tryb przerwy technicznej to wystarczy odkomentować akcję get_header przez usunięcie „//”. Po zapisaniu zmian w tym pliku witryna staje się niedostępna dla każdego niezalogowanego użytkownika i każdego zalogowanego z uprawnieniami nie pozwalającymi na edycję skórki, czyli dla usera z niższymi uprawnieniami niż admin.

wp die

Użycie funkcji wp_die oznacza, że wyświetlona blokada dostępu korzysta z zaszytego w bebechach wordpressa stylu, który wygląda jak wyżej, szare tło i biały blok z naszym tekstem. Jeżeli nam to pasuje to zostawiamy jak jest, jeżeli nie to możemy taką stronę dostosować pod siebie przez filtr wp_die_handler ale nie ma potrzeby bo jest jeszcze inny fajniejszy sposób na aktywowanie trybu przerwy technicznej.

Korzystając z tekstowego edytora tworzymy plik o nazwie .maintenance i wrzucamy do niego poniższą zawartość.

Zapisujemy plik i trzymamy gdzieś pod ręką. W sytuacji, gdy będziemy chcieli aktywować tryb przerwy technicznej to wystarczy skopiować ten plik i wrzucić na serwer do głównej lokalizacji – tam gdzie znajduje się plik wp-config.php. Podobnie jak wcześniej WordPress ma zaszytą funkcję, która sprawdza czy plik o takiej nazwie istnieje, ale w tym przypadku nie szuka go w wp-content a w głównej lokalizacji, jeżeli tak aktywuje się przerwa techniczna.

Aby dezaktywować tryb przerwy technicznej to wystarczy usunąć ten plik. Opcjonalnie trzymamy ten plik cały czas na serwerze i przy dezaktywacji usuwamy kropkę z jego nazwy na początku a przy chęci aktywowania przerwy technicznej dodajemy kropkę na początku jego nazwy 🙂

Taki sam plik tylko o innej zawartości jest tworzony podczas aktualizacji i niekiedy zdarza się, że trzeba go ręcznie usunąć bo z jakiejś przyczyny nie został usunięty automatycznie i tym samym tryb przerwy technicznej jest cały czas aktywny.

Komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Chce na wordpress stworzyć stronę w visual composer. Kreatorze stron. Ale domyślnie jest ustawiony szablon wordpress. Można go wyłączyć aby mieć czystą stronę i od zera zbudować szablon?

    • Nie wiem czy ten page builder ma taką opcję ale są wtyczki na wordpress.org, które dodają na stronie formularza dodania strony opcję oddzielenia jej od aktywnego motywu.

      Szukaj na hasło „static page”.

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0

Bulk Actions Select All – masowe wybranie wszystkich wpisów w serwisie

Wtyczki do optymalizacji ładowania strony, które warto znać