Ekipa polskiej firmy Droptica, w przerwie między codzienną pracą a organizacją kolejnego spotkania społeczności Drupal jak warsztaty czy DrupalCamp, postanowiła ułatwić uruchomienie strony na  najnowszym obecnie ósmym wydaniu Drupala. Być może na początku projekt powstał na własne cele a widząc w tym potencjał projekt został oddany w całości w ręce społeczności niebieskiej kropelki.

Czymże jest ten projekt?

To oparta o ósme wydanie Drupala dystrybucja (nazwana Droopler) zawierająca zestaw najczęściej instalowanych modułów oraz modułów, które mogą się okazać przydatne. Do tego zestaw autorskich dedykowanych tej dystrybucji modułów. Jest to także jedna z tych dystrybucji, która zawiera swój własny unikatowy motyw.

Taki gotowiec do uruchomienia strony firmowej, eventowej, typu landing page czy bloga (tutaj otrzymamy fajny minimalistycznie i jednokolumnowy blog ze zdjęciami na pełną szerokość ;). Instalujemy, nanosimy ustawienia wedle potrzeb, dodajemy treść i wuala! Nasza witryna może przyjmować pierwszych odwiedzających.


Strona DrupalCamp Poland powstała w oparciu o tą dystrybucję.


Dla mniej doświadczonych użytkowników Drupala to spora oszczędność czasu na pytaniach i poszukiwaniach modułów, które będę potrzebne na starcie lub przydatne w określonej sytuacji. Kolejna oszczędność czasu pojawi się w kwestii frontendu, czyli motywu, który ładnie i estetycznie nam wszystko wyświetli a bez którego będziemy zmuszeni korzystać z tego co przygotowali autorzy Drupala, a to bardzo podstawowy i ograniczony motyw.

Jak wygląda instalacja?

Tak jak każdej dystrybucji, wgrywamy na serwer zawartość paczki instalacyjnej i wchodzimy na adres naszej witryny co uruchomi instalator.

Jakie moduły wchodzą w skład dystrybucji?

Moduł zwiększający funkcjonalność domyślnego paska administracyjnego.

Moduł generowania aliasów i nadpisywania wcześniej wygenerowanych aliasów w sposób całkowicie zautomatyzowany, wedle ustalonych przez nas wzorców.

Moduł przekierowania, który pomoże pozbyć się martwych adresów w obrębie naszej witryny, czyli zminimalizować wyświetlanie odwiedzającym strony 404, przekierowując na te same strony pod nowym adresem lub inne działające.

Moduł generowania mapy strony co jest niezbędne aby zgłosić do wyszukiwarki Google czy Bing pełnego zestawienia adresów url na naszej stronie.

Moduł zarządzania i generowania meta tagów, zarówno tych podstawowych jak i tych na potrzeby mediów społecznościowych.

Moduł ułatwiający linkowanie treści.

Moduł podpięcia usługi Google Analytics, przydatny po prócz dodania samego kodu usługi możemy wykluczyć dane strony lub zakres stron czy nas samych.

Moduł podpięcia usługi Google Tag Manager.

Moduły rozszerzające funkcje i domyślne moduły Drupala.

Moduł tworzenia układu strony o niestandardowym układzie bloków.

Moduł tworzenia rozbudowanej treści, coś na zasadzie projektu Gutenberg w WordPress.

Moduły autorskie autorów dodające funkcje i nadpisujące domyślne funkcje pod potrzeby dystrybucji.

Jak się spisuje motyw?

Zdaje się, że autorzy w całości lub po części wykorzystali tutaj motyw Barrio oparty na frameworku Bootstrap 4, modyfikując ten motyw pod swoje potrzeby i samej dystrybucji. Finalnie użytkownicy otrzymują motyw gotowy do użytku z zainstalowanym domyślnie arsenałem funkcjonalności.

Bez problemu można wyświetlić na mobilnych urządzeniach bez czego dzisiaj to aż wstyd uruchamiać witrynę. Jest spójny interfejs użytkownika co wyklucza chaos. A typografia nie powoduje, że chcemy ją w pierwszej kolejności zmienić. Ideą autorów był zdecydowanie lekki wizualnie motyw bez tony ostylowania i skryptów. I fajnie to finalnie wygląda.

Gdzie pobrać?

Dystrybucję znajdziemy zarówno w oficjalnym repozytorium, czyli na drupal.org jak i na stronie projektu.

Strona dystrybucji na drupal.org – https://www.drupal.org/project/droopler

Strona projektu – https://droopler.pl

Polecam ten drugi adres z uwagi na większy zakres informacji, dostępne demo dystrybucji, a w przyszłości forum wsparcia połączone z dziennikiem wydań (które obecnie w budowie). Warto też zerknąć na firmowy blog firmy Droptica, gdzie na obecną chwilę poza reklamowym wpisem znajdziecie wpis opisujący krok po kroku instalację.

📣 Obserwuj nas na Facebooku!

Dodaj komentarz