Drupal

Darmowa optymalizacja obrazków do Drupala i WordPressa

Pinterest LinkedIn Tumblr

Optymalizacja obrazków aby wagowo mniej ważyły a przez to szybciej się wczytywały odwiedzającym, szczególnie tym, którzy korzystają z mobilnych urządzeń, to jedna z obowiązkowych rzeczy do zrobienia na stronie.

Jedną z metod na optymalizację obrazków w sposób zautomatyzowany, niewymagającą naszej uwagi i czasu oraz dostępną dla osób nietechnicznych to podpięcie pod jedną z wielu zewnętrznych usług za pomocą dedykowanej wtyczki w przypadku WordPressa i modułu w przypadku Drupala.

Usług takich wiele, z popularniejszych TinyPNG czy ShortPixel. W przypadku TinyPNG mamy zarówno do WordPressa jak i Drupala dostępne rozszerzenie podpinające witrynę pod tą usługę. W przypadku ShortPixel na pewno do WordPressa stosowne rozszerzenie jest dostępne, do Drupala z tego co pamiętam był tworzony moduł integrujący z tą usługą rozszerzający moduł ImageAPI, ale z tego co widzę temat nieaktualny.

Obie powyższe usługi mają darmowe i płatne plany, w przypadku darmowego planu mamy limit w postaci maksymalnej wagi przesyłanego pliku oraz ilości przesłanych plików w miesiącu (max 500 w przypadku TinyPNG i max 100 w przypadku ShortPixel). Jest też inna usługa, która ma darmowy plan nieobjęty miesięcznym limitem i są dostępne rozszerzenia do WordPressa i Drupala.

reSmushIT

Usługa działa od 4 lat, przefrunęło przez nią już przeszło 6 miliardów obrazków, posiada darmowy plan i tylko taki na obecną chwilę w zamian za dobrowolne datki, które teraz są bardzo mile widziane z uwagi na rozbudowę infrastruktury.

Nie ma limitu ilości zoptymalizowanych plików w miesiącu, przynajmniej takiego jawnego limitu, jest za to limit maksymalnej wagi przesyłanego pliku, który wynosi 5MB.

Co ciekawe w przeciwieństwie do wielu tego typu usług dostępne są oficjalne i mniej oficjalne rozszerzenia do popularnych maszynerii napędzających witryny jak Drupal (zarówno Drupal 7 jak i Drupal 8), WordPress czy Joomla!.

? Strona usługi: https://resmush.it/

Moduł do Drupala

Zanim zainstalujemy właściwy moduł – Image Optimize reSmush.it (Drupal 8) / reSmush.it image style optimizer (Drupal 7), wcześniej musimy pobrać i zainstalować powiązany moduł Image Optimize.

Optymalizacja działa jako dodatkowy proces tworzenia styli obrazków, to znaczy, że nie są optymalizowane oryginalne pliki w trakcie wgrywania plików na serwer. Optymalizowane są wszystkie lub wedle ustawień tylko wybrane przez nas style obrazków.

Biorąc pod uwagę, że Drupal 7 to już staruszek, to poniżej konfiguracja na przykładzie Drupal 8.

Wchodzimy na stronę konfiguracji, w bloku Media klikamy na Image Optimize pipelines i tworzymy dodatkowy proces generowania styli obrazków, klikamy na Add optimization pipeline, przechodzimy do kolejnego kroku i z rozwijanej listy wybieramy Resmush.it.

Klikamy Dodaj, zapisujemy ustawienia i przechodzimy na stronę ustawień styli obrazków. Tam z kolei wchodzimy w ustawienia poszczególnych styli obrazków i na dole z rozwijanej listy wybieramy wcześniej utworzony przez nas dodatkowy proces generowania styli obrazków.

Ponownie klikamy Dodaj i zapisujemy ustawienia danego stylu obrazków. Jeżeli chcemy aktywować dodatkowy proces dla wszystkich stylów obrazków a nie tylko wybranych to można sobie to ułatwić i przyspieszyć. Ponownie wchodzimy na główną stronę konfiguracji Drupala, a następnie jak wcześniej w bloku Media klikamy na Image Optimize pipelines i teraz jak już mamy utworzony proces to na dole w rozwijanej liście go wybieramy i zapisujemy ustawienia.

Dzięki takiemu trikowi dodatkowy proces generowania miniatur zostanie dodany jako domyślny do wszystkich styli obrazków za jednym razem.

I to tyle z instalacji i konfiguracji. Style obrazków będą teraz generowane przy udziale usługi reSmushIT. Moduł nie posiada dodatkowych ustawień czy jakiegoś rodzaju statystyk użycia, przynajmniej w obecnej wersji 8.x-1.0.

Na koniec pamiętajcie o odświeżeniu dotychczas wygenerowanych styli obrazków. W przeciwnym razie zoptymalizowany będą nowe a wcześniejsze bez zmian.

Wtyczka do WordPressa

Wtyczka jest dostępna w oficjalny repozytorium i nie wymaga żadnej pośredniczącej dodatkowej wtyczki jak w przypadku Drupala.

Wgrywamy na serwer, instalujemy i przechodzimy na stronę konfiguracji (skrót w menu Media). Pośrodku mamy ilość obrazków niezoptymalizowanych wraz z przyciskiem uruchomienia hurtowej optymalizacji obrazków. Oraz liczba i wykaz plików, które nie zostały zoptymalizowane z uwagi na zbyt dużą wagę.

Po prawej mamy m.in. opcje wyłączenia optymalizowania obrazków w trakcie procesu wgrywania na serwer czy włączenia dodatkowych statystyk. A także mamy blok aktualności z rozwoju usługi.

Jeżeli chodzi o dodatkowe statystyki to wygląda to jak poniżej, nieco więcej informacji ale bez szaleństwa.

Dodatkowo na standardowej stronie zarządzania mediami w WordPress w przypadku układu kolumnowego mamy dodatkowe kolumny – wyłączenie optymalizacji dla danego obrazka i przycisk uruchomienia optymalizacji danego obrazka oraz informację o stopniu zoptymalizowania względem oryginału.

W przypadku widoku siatki mediów, po wejściu w ustawienia obrazka mamy dostępne powyższe opcje.

📣 Obserwuj nas na Facebooku!

Dodaj komentarz