Obserwuj nas

Cześć, czego szukasz?

WebCorner

Bezpieczeństwo w sieci – o czym warto pamiętać?

W XXI wieku spora część życia toczy się w Internecie. W sieci działają nie tylko zwykli ludzie, ale swoją działalność przenoszą (czasami całkowicie) również sklepy, banki i firmy różnych sektorów. Nastały czasy, w których o osobach, przedsiębiorstwach czy organizacjach, które nie funkcjonują w Internecie mówi się, że są “wykluczeni cyfrowo”. Nie może zatem dziwić, że wraz z tym przychodzi też strach o bezpieczeństwo danych. Ciągłe wiadomości o kolejnych atakach hakerskich i wyłudzeniach tylko podkręcają obawy. Jak zatem być bezpiecznym w Sieci?

Internet opanował świat. Co z tego wynika?

W dzisiejszych czasach chyba już mało kto wyobraża sobie życie bez komputera oraz Internetu. Jest tani, szybki i bardzo łatwo dostępny. Odkąd trafił pod strzechy, przestał być czymś ekskluzywnym i luksusowym, a stał się normalną częścią życia, a coraz więcej osób odkrywa jego dobrodziejstwa. Coraz młodsze dzieci zaglądają do sieci w poszukiwaniu przyjaźni, rozrywki czy wiedzy. Nie trzeba nawet komputera, by móc korzystać z Internetu – wystarczy telefon komórkowy lub tablet.

Obecnie w Internecie można znaleźć wszystko i wszystkich. Nie może zatem dziwić, że współczesny Internet to niezliczone ilości danych. Często danych poufnych i takich, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Dlatego kwestia bezpieczeństwa oraz ochrony prywatności w sieci jest naprawdę ważna. Biorąc pod uwagę ciągle narastającą groźbę przeniesienia wojen do świata wirtualnego i rosnący terroryzm cybernetyczny, nie powinno dziwić, że coraz większe środki przeznaczane są na cyberbezpieczeństwo. Utrata danych, w tym tych wrażliwych może być bardzo bolesna nie tylko dla zwykłych obywateli, ale również firm i poszczególnych państw.

Jak skutecznie chronić swoją prywatność i być bezpiecznym?

W dobie ogromnej popularności mediów społecznościowych bardzo dużo ludzi nieświadomie rezygnuje ze swojej prywatności. Wszechobecne skrypty śledzące na stronach internetowych, aplikacje mobilne wysyłające ich twórcom nasze dane i lokalizację. Żeby być bezpiecznym w sieci nie trzeba rezygnować ze swojej aktywności w Internecie. Można stosować się do kilku prostych rad:

  • Jedno konto – jedno hasło – bardzo kuszącą opcją jest ustalenie jednego hasła do wszystkich serwisów i stron z których korzystamy, by nie musieć zapamiętywać dziesiątek kolejnych i w ten sposób nie zaśmiecać sobie umysłu. Jednak ten swoisty komfort psychiczny jest tylko pozorny. W przypadku, gdy hasło dostanie się w niepowołane ręce, np. podczas włamania do bazy danych konkretnej strony – osoba nieupoważniona uzyska dostęp do wszystkich naszych kont w Internecie.
  • Odpowiednio silne hasło – kwestia odpowiedniego hasła jest często bagatelizowana. Nasze hasło powinno być długie (8 znaków to absolutne minimum) oraz zawierać małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne.
  • Ustawienia prywatności – odpowiednie ustawienia prywatności, zwłaszcza w przypadku kont w mediach społecznościowych to kolejna ważna sprawa. Jeżeli chcemy się dzielić fragmentami swojego życia, to powinniśmy w taki sposób skonfigurować ustawienia prywatności, aby nasze zdjęcia oraz wpisy trafiały np. tylko do naszych znajomych i nie były publicznie dostępne.
  • Szyfrowanie połączenia – gdy tylko to możliwe powinniśmy korzystać z protokołu SSL podczas korzystania ze stron internetowych (ikona kłódki przy adresie strony). Dzięki temu wysyłając i odbierając dane, będą one zaszyfrowane. Możemy również skorzystać z VPN i zaszyfrować całą naszą transmisję danych. Więcej na ten temat możemy przeczytać w serwisie DobryVPN.pl
  • Ostrożne korzystanie z publicznych WiFi – podczas nieszyfrowanego przesyłania danych przy pomocy publicznych WiFi nasza komunikacja może zostać podsłuchana przez przestępców – używajmy szyfrowania
  • Aktualizowany na bieżąco antywirus – codziennie powstają nowe wirusy i robaki, a antywirusy muszą za nimi nadążać. Pamiętajmy o regularnej aktualizacji naszego oprogramowania.
  • Czujność jest ważna – dziwna wiadomość e-mailowa od nieznajomej osoby? Lepiej nie otwierajmy załącznika. Podejrzana wiadomość z banku? To może być próba wyłudzenia danych i wyczyszczenia naszego konta bankowego z pieniędzy.
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Zobacz także

WordPress

Według danych W3Techs.com 34,8% stron, monitorowanych przez ten serwis, oparte są o WordPress.  Dalej idzie Joomla! CMS, który stosuje się na 2,7% stron na...

WebCorner

Prowadzenie różnego rodzaju internetowych działalności to nie lada wyzwanie. Każdego dnia właściciele samodzielnie podejmują decyzje, od których często zależą losy firmy. Jednak być może...

WebCorner

Czy słyszałeś o pozycjonowaniu stron firmowych i sklepów internetowych? Na czym polega pozycjonowanie, potocznie określane jako SEO? Ile kosztuje inwestycja w marketing słów kluczowych...

Drupal

Zarówno Drupal Commerce, jak i WooCommerce oparte są na istniejących już CMS’ach. Dlatego też są atrakcyjnym wyborem, dla tych, którzy używali już Drupala czy...