Najlepszy front-endowy edytor do WordPressa

Dodaj komentarz

front-endZ końcem ubiegłego miesiąca na WordPress.org zawitał nowy gracz w kategorii edytorów front-end do edycji wpisów, który wniósł powiem świeżości i moim skromnym zdaniem w końcu mamy do użytku porządny edytor front-end, czyli edytor za pomocą którego naniesiemy poprawki do wpisu bezpośrednio na jego stronie, bez przeładowania strony czy wchodzenia na stronę edycji w kokpicie.

Dotychczas praktycznie mieliśmy do użytku jedną wtyczkę, która jest nadal rozwijana, działa dobrze i pozwala edytować każdy z elementów wpisu – mowa o wtyczce Front-end Editor – ale niestety lubi się gryźć z rozbudowanymi skórkami oraz wtyczkami do minifikacji i scalania plików JS (nie wszystkie mają opcję wykluczenia danych plików js), a czasami wręcz oferowany przez nią edytor odmawia posłuszeństwa jakby „strzelił focha”. Była też dostępna wtyczka Raptor Editor i choć już nie rozwijana to działa dobrze i zacne grono użytkowników nadal ma, niestety ma sporą wadę – dosłownie edytujemy co widać i tak też zostanie zapisany w bazie wpis, czyli przykładowo jak wstawiliśmy do wpisu zakładki poprzez shortcodes to po zapisaniu wpisu zakładki zostaną zapisane w formie końcowego kodu html a nie w formie shortcodes i tak samo sprawa ma się do wszelkiego rodzaju wtyczek, które coś wstawiają do treści jak Simple Tag i dodawanie podlinkowanych tagów – wpis zostaje zapisany w bazie z tym co dana wtyczka wstawiła.

Ale mniejsza z konkurencją, nowym graczem wśród wtyczek do edycji bezpośredniej wpisów jest WordPress Front-end Editor i w przeciwieństwie do swoich konkurentów działa świetnie, także na mniejszych ekranach (np: na smartfonach) oraz nadzwyczaj szybko. Swoją drogą to szkoda, że autor nie postawił na oryginalność nazwy, bo jak ktoś gdzieś będzie o niej pisał i nie dopisze WordPress czy w skrócie WP to w pierwszej chwili nie będzie wiadomo o którą wtyczkę chodzi.

Wraz z zainstalowaniem tej wtyczki (wcześniej musimy doinstalować wtyczkę MP6, czyli włączyć nowy wygląd kokpitu WordPressa), instalacja jak w przypadku każdej innej wtyczki, przycisk Edytuj wpis na pasku narzędzi zostanie nadpisany i nie będzie już odsyłał do kokpitu i strony edycji aktualnie wyświetlonego wpisu tylko aktywuje edycję bezpośrednią wpisu na obecnej stronie.

wp front editor 01

 

Po kliknięciu Edytuj wpis staną się 3 rzeczy.

1) Sam przycisk zmieni się na Anuluj i będzie pełnił funkcję – anuluj naniesione zmiany i wyłącz edycję.

wp front editor 02

 

2) Treść wpisu stanie się edytowalna, czyli możemy zacząć ją już edytować. Tutaj przy zaznaczeniu fragmentu treści lub ogólnie kliknięciu na niej aktywuje się pasek narzędzi edytora TinyMCE, który w razie potrzeb możemy metodą przeciągnij i upuść przesunąć w dowolne miejsce.

wp front editor 05

 

Oraz wyświetlić dodatkowe przyciski poprzez kliknięcie ostatniej ikony po prawej w pierwszym rzędzie.

wp front editor 06

 

3) Na dole ekranu wyświetli się drugi pasek narzędzi….

wp front editor 03

… na którym po lewej mamy:

– przycisk edycji kategorii

wp front editor 04a

 

– przycisk edycji tagów

wp front editor 04b

 

– przycisk dodania obrazka poprzez bibliotekę mediów

wp front editor 04c

– ostatni przycisk umożliwi dodanie linku (na to wskazuje ikona) ale na razie jest niedostępny

 

A po prawej stronie dolnego paska narzędzi przycisk ustawień (sądząc po ikonie) – obecnie niedostępny oraz przycisk zaktualizowania wpisu, czyli zapisania naniesionych zmian.

wp front editor 07

Po kliknięciu Save post wyświetli nam się na pełnym ekranie taka oto informacja z potwierdzeniem, że wpis został zapisany wraz z przyciskiem powrotu do edycji oraz zamknięcia edycji i wyświetlenia wpisu.

wp front editor 08

 

Jak wspomniałem wcześniej, wtyczka współgra z mniejszymi ekranami i w takim przypadku dolny pasek zostaje tam gdzie wcześniej a pasek narzędzi TinyMCE zostaje przyklejony do górnej krawędzie ekranu.

wp-post-editor mobile

 

A gdy pacniemy palcem gdziekolwiek po za obszarem treści wpisu, pasek narzędzi TinyMCE zostaje schowany a jego miejsce zajmuje domyślny pasek WordPressa wraz z przyciskiem Anuluj edycję (aktualnie w formie linku a nie ikony, ale raczej na pewno zostanie to poprawione w kolejnej wersji).

wp-post-editor mobile 02

Strona wtyczki http://wordpress.org/plugins/wp-front-end-editor/

——— ——— ——— ———

Gdyby ktoś chciał sobie przetestować wymienione na początku wtyczki, poniżej bezpośrednie odesłania:

Front-end Editor: http://wordpress.org/plugins/front-end-editor

Raptor Editor: http://wordpress.org/plugins/wp-raptor

Sekcja dyskusji